Image

برج خنک کننده

برج خنک کننده فایبرگلاس

شرکت پیام سرما تولید کننده برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی و مدور و تامین کننده انواع قطعات برج خنک کن، ارائه دهنده خدمات و اورهال برج خنک کننده میباشد که در این بخش میخواهیم به بررسی برج خنک کننده از ابتدا تا به امروز بپردازیم و سیر تکامل این دستگاه را با یکدیگر مرور نماییم. در ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که برج خنک کننده چیست و تاریخچه آن را مورد بررسی قرار دهیم.

برج خنک کننده چیست؟

برج خنک کننده دستگاهی است که به وسیله آن آب خنک مورد نیاز دستگاه های صنعتی یا چیلر های آب خنک را تامین می گردد که این آب در داخل دستگاه ها برای خنک کاری مورد استفاده قرار میگیرد و دمای آن بالا میرود و از طریق لوله های انتقال آب به برج خنک کن منتقل میگردد این برج های خنک کننده به تازگی از جنس فایبرگلاس ساخته می شوند این امر برای پایین تر آوردن هزینه ها و سبک تر شدن سازه صورت گرفته است که در قسمت های بعدی به آن پرداخته خواهد شد. از برج خنک کننده نه تنها برای خنک نمودن آب بلکه برای خنک کاری سیال های دیگر مانند گاز ها، الکل، روغن و .... نیز استفاده میگردد برای خنک نمودن سیال های دیگر بجز آب از برج خنک کننده مدار بسته استفاده می شود.

تاریخچه ساخت برج خنک کننده

برج خنک کننده ابتدا در قرن 19 میلادی ساخته شده است و برای خنک کاری کندانسور موتور بخار مورد استفاده قرار گرفته است این دستگاه برای به مایع تبدیل کردن بخار حاصل از موتور بخار ساخته شده است.برج های خنک کننده از ابتدا و با پیشرفت علمی در این زمینه به شکل های گوناگونی ساخته شده است که با گذشت زمان قطعات و شکل ظاهری این دستگاه های خنک کننده تغییراتی شگرف داشته اند ابتدای امر برای ساخت این دستگاه ها از چوب به عنوان جنس بدنه و قطعات داخل آن استفاده شده که معایب فراوانی داشتند که بعد ها برای جلوگیری از این عیوب جنس بدنه این برج های خنک کننده تغییر پیدا میکند و برج های فلزی و بتونی ساخته شدند که هر یک معایب و مزایای خودشان را دارا بودند برای ساخت برج های بتونی باید حتما فضای زیادی را به اختصاص دهیم اما در برج خنک کننده فلزی فضای کمتری مورد نیاز می باشد، عمر برج فلزی به دلیل در گیر بودن با رطوبت بسایر پایین تر برج خنک کننده بتونی می باشد. امروزه برج های خنک کننده غالبا از جنس فایبرگلاس تولید می شوند که کاملا معایب دو مدل قبلی را برطرف نموده است و حتی در زمینه راندمان نیز از نمونه های دیگر عملکرد بهتری را دارا بوده.

انواع برج خنک کننده

برج های خنک کننده برا اساس جریان هوا، نوع عملکرد، شکل ظاهری، نوع مدارگردش آب و جنس بدنه به دسته های متفاوتی تقسیم بندی می شوند در ابتدا میخواهیم انواع برج خنک کننده را بر اساس جنس بدنه مورد بررسی قرار دهیم.

برج خنک کننده براساس جنس بدنه

 1. برج خنک کننده بتنی
 2. برج خنک کننده چوبی
 3. برج خنک کننده فلزی
 4. برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده براساس نوع عملکرد

 1. برج خنک کننده مرطوب
 2. خشک
 3. دوگانه مرطوب _ خشک

از لحاظ جریان هوا

 1. کولینگ تاور جریان مخالف
 2. جریان متقاطع
 3. جریان از یک طرف
 4. جریان از دو طرف
 5. جریان از چهار طرف

بر اساس شکل ظاهری

 1. برج خنک کن مدور
 2. برج خنک کن مکعبی
 3. برج خنک کن ذوزنقه

برج خنک کننده از لحاظ گردش آب

 1. برج خنک کننده مدار باز
 2. برج خنک کننده مدار بسته

در این مقاله به تک تک موضوعات بالا به صورت جداگانه پرداخته خواهد شد.

برج خنک کننده فایبرگلاس

امروزه استفاده از برج خنک کننده فایبرگلاس متداول است و به دلیل مزایای آن صنعتگران فقط در موارد خاص به سراغ مدل های دیگر خواهند رفت. برج خنک کننده فایبرگلاس به دو صورت مکعبی و مدور ساخته خواهد شد که در ابتدا این برج ها به شکل گرد یا همان مدور ساخته شدند و در طول زمان با تغییر شرایط و نیاز صنعت این برج ها به صورت مکعبی تولید شدند. برج خنک کننده فایبرگلاس مدور یا همان گرد دارای یک سری معایب بوده که برای حل این معضلات برج خنک کننده مکعبی تولید شده است به عنوان مثال وجود قطعات فلزی در برج مدور را میتوان بعنوان یکی از این معایب نام برد و هدر رفت آب بر اثر تبخیر بیش ازحد و پرتاب قطرات آب به بیرون از برج خنک کننده نیز دیگر معضل این مدل برج خنک کننده می باشد.در این مقاله تمامی معایب و مزایای برج خنک کن مدور و مکعبی پرداخته خواهد شد تا شما صنعتگر گرامی بتوانید به راحتی برج خنک کننده مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی و مدور

برج خنک کننده فایبرگلاس همانطور که در قبل اعلام کردیم به دو صورت مکعبی و مدور طراحی و ساخته خواهد شد این دو مدل کولینگ تاور با یکدیگر تفاوتهایی در اجزا دارند که در اینجا به آنها می پردازیم این دو مدل علاوه بر اینکه در اجزا با یکدیگر تفاوت دارند در شکل ظاهری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. در برج خنک کننده مدور برای پاشش آب بر روی سطح پکینگ از قطعه ای به نام اسپرینکلر یا آب پخش کن استفاده میشود اما در برج خنک کننده مکعبی فایبرگلاس برای این امر از نازل پاشش آب استفاده خواهد شد که هرکدام از این اجزاء را در قسمتی از این مقاله به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد، نحوه پاشش آب باید به گونه ای باشد که بر روی تمامی سطح پکینگ یک نواخت پاشش انجام گردد.یک تفاوت دیگر این برج ها نحوه انتقال آب می باشد که در کولینگ تاور مدور توسط لوله مرکزی که از قسمت سامپ در پایین تشتک وارد برج شده و به قسمت ورودی اسپرینکلر متصل شده و آب به بازو های آب پخش کن انتقال میابد و عمل پاشش صورت میپذیرد، در برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی آب از طریق لوله هایی که با فلنچ به بدنه برج متصل شده و از طریق این لوله ها آب به نازل پاشش آب منتقل میگردد.

دیگر تفاوت برج خنک کننده مکعبی و مدور در قطره گیرهای آن می باشدکه در برج مدور قطعه ای بر روی بازوهای پاشش آب قرار دارد به نام المیناتور که عمدتا از جنس فایبرگلاس هستند و تا حدی از مکش قطرات آب توسط فن برج خنک کننده جلوگیری می نماید ولی در برج مکعبی قطعه ای به نام قطره گیر pvc وجود دارد که این قطعه عملکرد بهتری نسبت به المیناتورهای برج مدور دارد و تمامی قطرات معلق که توسط فن مکش میگردد را به داخل برج باز میگرداند.

تفاوت اصلی برج خنک کننده مکعبی و مدور در شکل ظاهری بدنه آنها می باشد که کاملا از نام این دو مدل برج خنک کننده مشهود میباشد که مدورها به شکل دایره هستند و مکعبی ها به شکل مربع یا مستطیل هستند. برج های مدور باید بر روی یک شاسی فلزی سوار شوند اما گولینگ تاور های مکعبی بر روی سکوهای بتنی با یک سطح صاف نیز قرار میگیرند.

 برج خنک کننده جریان متقاطع یا کراس فلو

کولینگ تاورهای کراس فلو یا همان جریان متقاطع نیز یکی از مدل های برج خنک کننده هستند  که بیشتر در مناطق شرجی مورد استفاده قرار میگیرند و این مدل برج ها قدمت طولانی تری نسبت به دیگر مدل های برج خنک کننده دارند و عموما به شکل ذوزنقه طراحی و ساخته خواهند شد تفاوت اصلی برج خنک کننده کراس فلو با نمونه کانترفلو در نوع جریان هوا و آب می باشد در این مدل برج ها جریان آب از بالا به سمت پایین تشتک حرکت میکند و هوا از بغل وارد برج شده و آب را قطع می نماید و عمل خنک کاری صورت می پذیرد اما در مدل کانتر فلو جریان هوا از پایین به سمت بالا و پاشش آب از بالا به پایین انجام میگردد.جریان هوای برج خنک کننده کراس فلو و کانترفلو

برج خنک کننده کراس فلو را میتوان از لحاظ جنس بدنه به دو صورت فایبرگلاس و فلزی تقسیم بندی نمود که در فلزی دو دسته گالوانیزه و استیل طبقه بندی میشوند، امروزه به دلیل بالا بودن قیمت استیل در اکثر موارد از گالوانیزه برای ساخت بدنه استفاده می شود.

 


نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید یا مایلید اطلاعات بیشتری در مورد خدمات ما کسب کنید.